Sep 01, 2026 Zanechat vzkaz

Hastelloy C22 Pipe (UNS N06022): Chemie, údaje o korozi a když bije C276|HT POTRUBÍ

Kupec z německého chemického závodu nám minulý měsíc poslal RFQ s poznámkou, která zahájila dlouhou konverzaci: "Vždy jsme specifikovali C276 pro naše kyselinové linky, ale náš poradce pro korozi říká, že C22 je pro tuto službu lepší volba. Pravděpodobně má pravdu, ale nikdo z našeho týmu ve skutečnosti C22 ve formě potrubí nepoužil. Můžete nám vysvětlit proč?"

 

Ta otázka - „proč C22 a kdy?“ - se objevuje častěji, než většina dodavatelů připouští.Hastelloy C276je výchozí slitinou niklu pro agresivní chemické provozy po celá desetiletí, a to z dobrých důvodů. Ale C22 není marketingový upgrade. Je to jiná chemie navržená pro různé provozní podmínky a ve správném prostředí překonává C276 s měřitelnou rezervou. Ve špatném prostředí je jeho uvedením plýtvání penězi.

 

Tento článek odpovídá na osm otázek, které si kupující ve skutečnosti kladou, když zvažujíTrubka ze slitiny C22poprvé - chemie, údaje o korozi, jako-výkon svařování, velikosti, cena a kdy místo toho zůstat u C276. Veškerý produkt, bez plniva.

Formuláře produktu

Bar & Rod

Talíř a plech

Coil & Strip

Pipe & Tube

Upevnění: příruba, T, koleno, redukce atd.

Kování: kroužek, hřídel, kruh, blok atd.

Hastelloy C22 seamless pipe bundle UNS N06022 ASTM B622 solution annealed

Q1: Vždy jsme používali C276. Proč bychom přecházeli na C22?

ProtožeHastelloy C22má více chrómu a C276 má více molybdenu a na tomto rozdílu záleží, když je vaše služba spíše oxidační nebo smíšená -oxidačně{2}}redukční než čistě redukční.

 

C276 byl navržen pro horkou kyselinu chlorovodíkovou, mokrý chlór a silně redukční podmínky - prostředí, kde těžce břemeno molybden. C22 byl navržen později s jinou rovnováhou: více chromu pro oxidační média, o něco méně molybdenu, ale stále značné množství, a metalurgické vylepšení, díky kterému je oblast ovlivněná teplem svaru- mnohem odolnější vůči intergranulárnímu napadení.

 

Pokud je vaší službou koncentrovaná HCl při teplotě, C276 je stále správnou odpovědí. Pokud vaše služba zahrnuje oxidační kyseliny, proudy smíšených kyselin, kaly z odsiřování spalin nebo polní -svařované trubky, které nelze dodatečně-žíhat roztokem svařování, C22 si vydělá svou prémii - a prémie není malá.

 

Q2: Co je vlastně jiné v chemii?

Tabulka složení vypráví příběh. Čísla, na kterých záleží, jsou chrom a molybden - a mezi těmito dvěma stupni se pohybují v opačných směrech.

Živel C22 (UNS N06022) C276 (UNS N10276) Co znamená rozdíl
Chrom 20.0 – 22.5 14.5 – 16.5 C22 má o ~37 % více Cr → silnější pasivní film v oxidačních médiích
Molybden 12.5 – 14.5 15.0 – 17.0 C276 má ~18% více Mo → lépe redukuje kyseliny
Wolfram 2.5 – 3.5 3.0 – 4.5 Podobný; oba používají W pro odpor proti důlkové korozi
Uhlík Menší nebo rovno 0,015 Menší nebo rovno 0,010 Oba nízké; C276 o něco nižší
Železo 2.0 – 6.0 4.0 – 7.0 C22 o něco nižší
Nikl Váhy Váhy Stejný základ
PREN (vypočteno) ~ 65 ~ 69 C276 má vyšší ekvivalent odolnosti proti důlkové korozi

Zvýšení obsahu chrómu v C22 není přírůstkové -, jde o 37% skok oproti C276. To dává C22 přednost v oxidačních kyselinách, mokrém chlóru s oxidačními nečistotami a smíšených-kyselinových procesních proudech, kde chemie není čistě redukční. Redukce molybdenu je skutečná, ale mírná - C22 stále nese 12,5–14,5 % Mo, což je více než u většiny slitin niklu. Čistý efekt: Alloy C22 obětuje malé množství redukčních-kyselin, aby získala velké množství oxidačního a smíšeného{14}}prostředí.

 

Q3: O kolik lepší je C22 v oxidační službě? Dej mi čísla.

To je otázka, před kterou se většina stránek dodavatelů vyhýbá, protože nemají údaje o rychlosti koroze. Tady to je.

Relevantní test odolnosti proti mezikrystalové korozi u slitin Ni-Cr-Mo je ASTM G28. Metoda A používá vroucí síran železitý-kyselinu sírovou (oxidační testovací médium) a metoda B používá vroucí chlorid železitý-kyselinu chlorovodíkovou (agresivnější, testuje jak důlkovou, tak mezikrystalovou odolnost).

Test ASTM G28 C22 Míra koroze (mm/rok) C276 Míra koroze (mm/rok) Výklad
Metoda A (oxidační médium) ~ 0.30 ~ 0.50 – 0.60 C22 je o ~40 % nižší → lepší oxidační-střední odolnost
Metoda B (agresivní smíšená) ~ 3.0 ~ 3.5 – 4.0 C22 je o něco lepší ve smíšených podmínkách
ASTM G48 Metoda A (pitting, CPT) ~ 105 – 115 stupňů ~ 115 – 125 stupňů C276 má mírně vyšší CPT → nepatrně lepší čistý důlek
ASTM G48 metoda B (štěrbina, CCT) ~ 75 – 85 stupňů ~ 70-80 stupňů C22 má mírně vyšší CCT → nepatrně lepší v podmínkách štěrbiny

 

Čísla důlkové koroze G48 vás mohou překvapit: C276 má o něco vyšší kritickou bodovou teplotu než C22, protože vyšší molybden a wolfram C276 tlačí PREN na ~69 oproti ~65 u C22. Ale čísla G28 metody A vyprávějí druhou polovinu příběhu - v oxidačním testovacím médiu koroduje C22 o ~40 % méně než C276. To je výhoda chromu v akci.

 

Praktické řešení pro potrubí: pokud vaše linka přenáší oxidační kyseliny (dusičnan, chrom, chlorid železitý s oxidačními činidly) nebo smíšené procesní proudy, kde se chemie pohybuje mezi oxidací a redukcí, výhoda G28A C22 se promítá do delší životnosti. Pokud vaše linka nese koncentrovanou HCl, vyhraje C276 vyšší obsah PREN a Mo.

 

Otázka 4: A co jako-svařovaný výkon? Nemůžeme provádět-žíhání svařování v terénu.

Zde se C22 odděluje od C276 pro potrubí a je to jediný nejčastější důvod, proč vidíme kupující upgradovat.

Jak C22, tak C276 jsou nízkouhlíkové slitiny, které nevyžadují tepelné zpracování po-svaru z důvodu precipitace karbidů. Rozdíl je v odolnosti vůči korozi-zóny ovlivněné teplem svaru (HAZ). C276, když je svařen, může tvořit úzký pás karbidu a intermetalických precipitátů na hranicích zrn v HAZ. Toto pásmo je náchylné k intergranulárnímu útoku v agresivních médiích -, což je problém, který se neprojeví při testování obecných kovů, ale objeví se v provozu, obvykle při sváru.

 

C22 byla chemicky -vytvořena k potlačení tohoto srážení HAZ. Výsledek je měřitelný: publikované údaje o C22 ve vysoce chloridem-kontaminovaných smíšených-kyselých prostředích (typické podmínky FGD) ukazují rychlost koroze HAZ 0,04 – 0,07 mm/rok - v podstatě odpovídající základnímu kovu. C276 za stejných podmínek vykazuje hodnoty HAZ 2 – 3× vyšší než jeho základní kov.

 

U polních-cívek svařovaných trubek -, kde sestavu nemůžete vložit do pece pro rozpouštěcí žíhání -, je to rozhodující faktor. Německá chemická továrna, která provozuje linku smíšeného-procesu kyselin přes stojan na trubky, nemůže snadno provést-svařovací žíhání 6palcovým polním svarem. C22 vám umožní tento krok s jistotou přeskočit.Slitina C276ve stejné situaci potřebuje buď kvalifikovanou WPS s velmi přísnou kontrolou vstupu tepla, nebo žíhání po-svaření, které může být fyzicky nemožné.

 

To je důvod, proč konzultant kupujícího v oblasti koroze doporučil C22: jejich služba je smíšený oxidační-redukující kyselý proud a jejich potrubí jsou polní-svařované cívky ve stávajícím závodě. C276 by fungoval, ale výhoda HAZ C22 odstraňuje poruchový režim, který způsobil netěsnosti v jejich starších linkách C276.

 

Q5: Stojí C22 více? O kolik víc?

Ano. C22 má obvykle 10–15% prémii oproti C276 v trubkách s malým-průměrem (NPS 1/2" – 4"), u větších velikostí se zužuje na 5–10 %. Prémie pochází ze dvou zdrojů: mírně nižší objem výroby (C276 má širší dostupnost na trhu) a vyšší obsah chromu.

 

Ale cena materiálu je pouze částí rovnice instalovaných nákladů. Pokud C22 eliminuje požadované po-žíhání po svařování - au polních-cívek svařovaných ve stávajícím závodě, často - mohou úspory výrobních nákladů překročit cenu materiálu. Žíhání po-svaření na cívce trubky znamená dopad na dobu pece, dopravu a časový plán. Přeskakování, protože HAZ C22 to nepotřebuje, je tam, kde jsou skutečné peníze.

 

Platí to i obráceně: pokud je vaše služba čistě redukována a C276 ji zvládá za nižší materiálové náklady a ekvivalentní výkon, upgrade na C22 znamená utrácení peněz za chemii, kterou nevyužijete. Rozhodnutí by se mělo řídit provozními podmínkami, nikoli názvem slitiny.

 

Q6: Jaké velikosti a formy si mohu skutečně objednat?

Trubka C22 je k dispozici ve stejných formách a standardech jakoC276- specifikace ASTM pokrývají oba stupně shodně.

Formulář Norma Typický rozsah
Bezešvé potrubí ASTM B622 / ASME SB622 NPS 1/2" – 24" (DN15 – 600), Sch 5S – XXS
Svařovaná trubka ASTM B619 / ASME SB619 Větší průměry, třída 1 nebo třída 2
Svařovaná trubka ASTM B626 / ASME SB626 Výměník tepla a přístrojová trubka
Řezané délky - Náhodné (3 – 7 m) nebo upevněné na výkres, hladké nebo zkosené podle ASME B16.25

Většina dotazů, které řešíme, se týká bezešvé trubky ASTM B622 v NPS 1/2" až 6", Sch 40S a 80S, roztok žíhaný. Pro výměníky tepla v oxidačním nebo smíšeném{7}}kyselém provozu je obvyklá-trubka ASTM B626. Pokud váš výkres odkazuje na kód ASME, zadejte verzi SB (SB622 / SB619).

Přídavný kov pro svařování C22 je ERNiCrMo-10 (AWS A5.14). Nepoužívejte výplň C276 (ERNiCrMo-4) na základní kov C22 – nesoulad chemie maří výhodu HAZ, za kterou platíte.

 

Q7: Kdy mám zůstat u C276 místo upgradu?

Vědět, kdy neupgradovat, je cennější než jakákoli sleva. Zůstaňte s C276, když:

Služba je koncentrovaná kyselina chlorovodíková při zvýšené teplotě.Vyšší molybden (15–17 %) C276 mu dává výhodu v čisté redukční kyselině. C22 je adekvátní, ale není zde optimální.

Služba je čistě redukční bez oxidačních exkurzí.Pokud se procesní proud nikdy nekolísá oxidačně, výhoda chrómu C22 je nevyužita.

V čistém chloridu potřebujete maximální odolnost proti důlkové korozi.PREN C276 (~69) je vyšší než C22 (~65). Pouze pro důlkovou dírku s mořskou vodou má C276 okrajovou hranu -, i když v praxi jsou oba výrazně překročeny-pro potrubí s mořskou vodou.

Důležitá je dostupnost a dodací lhůta.C276 má širší celosvětové zásoby. Pokud plán projektu nemůže čekat na válcovací válec C22, C276 je pragmatická volba.

Nahrazujete sekci v existující řadě C276.Rozdílné kovové svary mezi C22 a C276 jsou možné, ale pro podobnou-pro-výměnu je přizpůsobení stávajícího materiálu jednodušší.

Pokud neplatí žádná z těchto podmínek a vaše služba zahrnuje oxidaci kyselin, smíšené proudy nebo polní-svařované cívky, C22 je poctivé technické doporučení.

 

Q8: Jak mohu ověřit, že dostávám skutečný C22?

Tři šeky při doručení, stejné jako u C276, ale s různými cílovými čísly:

Složení MTR.Potvrďte Cr 20,0–22,5 %, Mo 12,5–14,5 %, W 2,5–3,5 %, C Menší nebo rovno 0,015 %. Certifikát s obsahem chromu 16 % je C276, nikoli C{10}}. Toto je nejběžnější substituční problém, protože tyto dva stupně vypadají fyzicky identicky.

PMI (XRF).Ruční testování šarže by mělo potvrdit otisk Cr/Mo. C22 čte znatelně vyšší obsah chrómu než C276 -, rozdíl je na kalibrovaném přístroji zřetelný.

Certifikát ASTM G28 Metoda A.Pro kritický servis si na certifikátu vyžádejte míru koroze G28A. Hodnota kolem 0,3 mm/rok je v souladu se správně žíhaným C22. Hodnota nad 0,6 mm/rok naznačuje buď špatné tepelné zpracování nebo špatný materiál.

 

FAQ

Je Hastelloy C22 lepší než C276?

Ani jedno není univerzálně lepší. C22 je lepší v oxidačních a smíšených -oxidačních-redukčních službách a jako-svařované výrobky. C276 je lepší v čistě redukční kyselině a má nepatrně vyšší odolnost proti důlkové korozi. Správná otázka je "který se hodí k mé službě?"

 

Můžepotrubí C22použít v mořské vodě?

Ano - C22 i C276 jsou vynikající v mořské vodě. C22 má nepatrně vyšší kritickou štěrbinovou teplotu, což je důležité v přírubových spojích a pod-usazeninami. Pro většinu potrubí na mořskou vodu je kterákoli slitina více než dostačující a výběr závisí na sekundární chemické službě a dostupnosti.

 

Vyžaduje potrubí C22 tepelné zpracování po-svaření?

Č. C22 je navržen pro-svařovací provoz - jeho chemie potlačuje srážení HAZ, které ovlivňuje C276. To je jeden z hlavních důvodů, proč kupující upgradují z C276 na C22 u polních-svařovaných cívek trubek.

 

Jaká je maximální provozní teplota pro potrubí C22?

Pro koroze, přibližně 650 stupňů. Nad tím se vysrážejí sekundární fáze a odolnost proti korozi klesá. Pro návrh tlaku zkontrolujte přípustná napětí ASME sekce II část D při vaší návrhové teplotě.

 

Jaký přídavný kov mám použít pro svařování trubky C22?

ERNiCrMo-10 (AWS A5.14). Nepoužívejte plnivo C276 (ERNiCrMo-4) na C22 -, neshoda chemie snižuje odolnost proti korozi HAZ po svařování, za kterou platíte.

 

Uvažujete o trubce C22 pro oxidační, smíšené-kyselinové nebo polní-svařování?

Potřeby HUITONGHastelloy C22(UNS N06022, 2.4602) bezešvé a svařované trubky podle ASTM B622/B619 s EN 10204 3.1/3.2 MTC, ověření PMI a certifikáty ASTM G28 na vyžádání. Zašlete svůj seznam velikostí a servisní podmínky namarket@htpipe.comnebo WhatsApp+86-19339900201- a pokud je C276 pro vaši službu vhodnější, sdělíme vám to, než zaplatíte za upgrade, který nepotřebujete.

Kontaktujte nyní

 

 

Odeslat dotaz

whatsapp

Telefon

E-mail

Dotaz